dvb sklep
Forum DVB-T Naziemna Telewizja Cyfrowa Strona Główna Forum DVB-T Naziemna Telewizja Cyfrowa
Forum o telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce. Dołącz do dyskusji na naszym forum!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ZAKŁÓCENIA PRZEZ LOTNISKO - CO ROBIĆ?
Autor Wiadomość
TOMEKKR 

Wysłany: Nie Maj 20, 2012 2:34 pm   ZAKŁÓCENIA PRZEZ LOTNISKO - CO ROBIĆ?

Witam, mieszkam w takim miejscu w Krakowie, że odbieram tylko sygnał od strony śląska tj. Katowic, na domiar złego żeby odbierać sygnał - antenę /siatkową + wzmacniacz/ mam skierowaną prosto w kierunku lotniska na Balicach.
Przy sygnale analogowym, co jakiś czas /ok. 10-15 sek./ pojawia się zakłócenie w postaci cienkiej poziomej lini, natomiast przy sygnale cyfrowym obraz się zatrzymuje lub pojawiają się "klatki cyfrowe". Nie da się oglądać !!

Czy ktoś poradzi coś na to? może inny sprzęt? inny wzmacniacz lub filtr??

Wojewoda82 

Wysłany: Nie Maj 20, 2012 4:04 pm   

Słusznie dedukujesz...

Wygląda mi to na cykliczne działanie jakiegoś radaru. Nie wiem gdzie dokładnie znajduje się radar obsługujący lotnisko w Balicach ale to jest na 90% przyczyna tych zakłóceń.

Może (ale nie musi) pomóc zmiana typu anteny na bardziej kierunkową np jakąś yagi lub atx. I/Ewentualnie jeśli to możliwe, zastąpienie wzmacniacza symetryzatorem. W ostateczności będziesz musiał poszukać sygnału z innego nadajnika.

Joki 
Freelancer

Wysłany: Nie Maj 20, 2012 7:27 pm   

Witam serdecznie.

Jeśli to rzeczywiście radar lub inne urządzeni lotniska, to przede wszystkim musisz wyeliminować wzmacniacz, bo to on jest przyczyną odbioru zakłóceń z innych pasm. Najlepiej to zrobić tak jak napisał Wojewoda. Antena kierunkowa...
Jeśli wzmacniacz musi być, bo kabel jest długi to w warunkach sprzętu komercyjnego należałoby znaleźć przedwzmacniacz kanałowy, na konkretną częstotliwość. Ma on na wejściu filtr wąskopasmowy, który eliminuje wpływ wszelkich, innych sygnałów. Tylko, że musiałbyś wtedy mieć tyle anten z przedwzmacniaczami kanałowymi ile MUX-ów odbierasz.
Inna opcja to zwykły przedwzmacniacz szerokopasmowy trójnik/czwórnik, dwa/trzy filtry pasmowe, pasywne, znowu trójnik/czwórnik i do odbiornika.
Najlepiej jednak, gdybyś znalazł jakiegoś doświadczonego krótkofalowca, który założy ci pułapki z kabla koncentrycznego przy antenie i będzie po sprawie.
Tak w ogóle, to możesz zacząć od skargi do UKE. To nic nie kosztuje. Przyjadą, sprawdzą czy lotnisko nie zakłóca poza pasmem, bo być może Twoje działania będą niepotrzebne i nieskuteczne, jeśli to są zakłócenia w pasmie TV.
Pozdrawiam.

Olo 

Wysłany: Nie Maj 20, 2012 8:13 pm   

Joki napisał/a:
[...]Tak w ogóle, to możesz zacząć od skargi do UKE. To nic nie kosztuje. [...]
od tego bym zaczął link tutaj :)

TOMEKKR 

Wysłany: Pią Cze 15, 2012 3:20 pm   

Dzięki za zainteresowanie i podpowiedzi.

Możecie polecić jakąś antenę np z allegro - jest tam wiele o rożnych zyskach /dB/?
czy po prostu obliczyć odległość od nadajnika i na taką długość antenę kupić ??

Mieczysław 

Wysłany: Pon Cze 18, 2012 9:07 am   

TOMEKKR napisał/a:

czy po prostu obliczyć odległość od nadajnika i na taką długość antenę kupić ??

Tak chyba będzie najlepiej:)

TOMEKKR 

Wysłany: Wto Cze 19, 2012 3:10 pm   

Po linii prostej z Krakowa do Katowic jest 60-70 km.
Są w sprzedaży nawet na zasięg 160 km - tylko zastanawiam się czy jak kupię na dwukrotnie większy zasięg to czy sobie nie strzele gola. Na pewno nie mogę dać wzmacniacza przez ten radar na lotnisku, ale czy za duża antena nie będzie narażona na większe zakłócenia??
Dodam że do radaru - lotniska mam po linii prostej ok 5 km.

Z drugiej strony nie chcę kupić za małej anteny bo wiem, że nie mogę jej później wyposażyć w wzmacniacz bo efekt będzie taki jaki mam obecnie. Toteż musi mi wystarczyć antena z samym symetryzatorem.

Joki 
Freelancer

Wysłany: Wto Cze 19, 2012 3:32 pm   

Im lepszy zysk bierny tym lepiej. Nie będzie za silna.
Nie wiadomo tylko czy zakłócenia są w pasmie TV, czy wzmacniacz odbiera je z poza pasma?
Bo jeśli są w pasmie TV, to jest sprawa do zgłoszenia do UKE i oni to załatwią. Lotnisko będzie musiało poprawić działanie radaru tak aby nie zakłócał pasma TV.
Jeśli to zakłócenia poza pasmem, odbierane w wyniku mieszania na elementach nieliniowych we wzmacniaczu, to nawet najsilniejsza antena bierna ich nie będzie w ogóle łapać.
Może być jeszcze tak, że mieszanie sygnału pochodzącego z innego pasma następuje w głowicy dekodera. Wtedy trzeba będzie założyć filtry kanałowe w instalacji.
Tak czy inaczej antena bierna, im lepszy zysk tym lepiej, dlatego, że jest bardziej kierunkowa i stosunek sygnału do zakłóceń może być większy na korzyść sygnału TV.
Pozdrawiam.

Sebastian

TOMEKKR 

Wysłany: Sro Cze 20, 2012 10:38 pm   

Dziękuję bardzo za cenne rady :)

recuwa 

Wysłany: Czw Cze 21, 2012 10:37 am   

Olo napisał/a:
[...]Tak w ogóle, to możesz zacząć od skargi do UKE. To nic nie kosztuje. [...]
od tego bym zaczął link tutaj :) [/quote]

Olo, jesteś z gatunku tych co lubią skarżyć i wytykać innym ? Brzydzę się takimi ludźmi, lubujesz się w namawianiu innych by się droczyli nie wiadomo o co.

Olo 

Wysłany: Czw Cze 21, 2012 11:26 am   

Nie rozumiem Twojego posta. Co on mial wniesc?

Jezeli placisz abonamen i masz prawidlowa instalacje, a w dalszym ciagu jakies urzadzenia przemyslowe zaklocaja Ci odbior, to prawo do zlozenia skargi do UKE nalezy Ci sie jak psu miska wody.

Joki 
Freelancer

Wysłany: Czw Cze 21, 2012 11:30 am   

recuwa napisał/a:
...
Olo, jesteś z gatunku tych co lubią skarżyć i wytykać innym ? Brzydzę się takimi ludźmi, lubujesz się w namawianiu innych by się droczyli nie wiadomo o co.

Ponoć bezpodstawnie oceniając innych dajemy świadectwo wyłącznie na swój temat?
Pozdrawiam.

Sebastian

jozefg 

Wysłany: Sro Cze 27, 2012 7:01 am   

No i czego się kłócicie? :twisted:

Co ja bym zrobił w takim przypadku?

1. Wywalić siatkę, kupić antenę yagi kilkunastoelementową o możliwie dużym zysku ale bez przesady
2. Nowy kabel antenowy + symetryzator
3. Uziemić porządnie maszt anteny!

4. Bez żadnych wzmacniaczy! Bardziej przydatny może okazać się tłumik regulowany.

Poobserwować wyniki

wwwintertimepl 
Anteny i domofony

Wysłany: Wto Lip 17, 2012 11:18 am   

Z tymi skargami do UKE to trzeba być ostrożnym. Kontrola sprawdzi także Twoją instalacje antenową, przy zastaniu anteny szerokopasmowej lub innych nieprawidłowościach w systemie antenowym możesz narazić się także na koszty kontroli. Doświadczenie poparte przykładami z amatorskimi stacjami krótkofalarskimi i sąsiadami z antenami siatkowymi.

Tomek-zas 

Wysłany: Wto Lip 17, 2012 12:26 pm   

wwwintertimepl, dobrze radzi, zachować ostrożność ze skargami do UKE. Mając potwierdzenie od instalatora o przeprowadzeniu prawidłowej instalacji RTV, szczególnie w pobliżu obiektów nadawczych , wojskowych, wtedy można coś robić w tych sprawach. Na Wojewodę i Olo, trzeba uważać, wiele osób ma z ich doradztwem złe doświadczenia.

Odpowiedz do tematu