dvb sklep
Forum DVB-T Strona Główna Forum DVB-T
Forum o telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce. Dołącz do dyskusji na naszym forum!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stara instalacja, a... i trzy odbiorniki TV
Autor Wiadomość
HansVoralberg

Wysłany: Sob Mar 18, 2017 5:29 pm   Stara instalacja, a... i trzy odbiorniki TV

Dzień dobry.
Problem wydaje się klasyczny, aczkolwiek jak czytam inne "problemy", to mam wrażenie, że każdy przypadek jest inny, a mój... No, ale do rzeczy.

1.
a. położenie (około 27 km, teren otwarty, nadajnik - RTCN Poznań "Śrem", antena ustawiona w wskazań aplikacji i pozostałych anten w okolicy :wink:

2. Instalacja:
a. anteny

b. całość połączeń

c. połączenie dwóch anten

d. rozgałęzienie na mój TV (czarny z lewej strony) i pozostałe na dwa TV (białe z rozgałęźnikiem) na pozostałe części domu.

Problem polega na odbiorze mux 8 (czytając posty, to żadna nowość). Poziom sygnału na MUX 1,2,3 to 92-99 / 100 (nie wiem czego), tyle podaje mój tv Samsung LE32C450 i zero błędów (0 /2000 błędów).
MUX 8, to 50-52 / 100 (poziom sygnału) i skaczące błędy od 0 do 2000, przeważnie to od 15-160 (nie wiem czego). Jednak potrafi "zapikselować ekran" na sekundę przy 2000.
Nie zawsze pojawiające się błędy o sygnale są widoczne na ekranie, ale przeważnie objawia się to kolorowymi pikselami lub poziomymi paskami składającymi się z drobnych, białych pikseli. Błędy z mux 8 są zawsze, z różną częstotliwością ale zawsze. Czasami co kilka sekund, czasami raz na pół minuty.

Nie mam pojęcia co to za urządzenia są na tych kablach, choć sam je kiedyś kupowałem i montowałem. Widać, że na zdjęciu "c" jest splitter, co do reszty... nie pamiętam.
Całość służyła kiedyś do odbioru telewizji analogowej z Śremu i Poznania (Piątkowo i Akademia Ekonomiczna). Cały "zestaw" ma ponad 15 lat (a może i z dwadzieścia).

Myślałem, że rozwiązaniem będzie kupno anteny Antena VHF/UHF Dipol 28/5-12/21-60 lub DVB-T Uni Line LOG 560HVD Emme Esse plus reszty (rozdzielacz, nowe przewody...), ale byłem zdziwiony kiedy sprzedawca (w Poznaniu w sklepie spec. się w sprzedaży anten i akcesoriów) odradził mi zakup tych anten (szczególnie tej pierwszej, którą posiadał na sklepie), argumentując, że... gra niewarta świeczki. Proponował osobną anteną na mux 8 (z osprzętem), ale też twierdził, że będzie ciężko (prawie tak sytuacja beznadziejna jak przy "combo antenach").Hmmm... Pojechałem z zamiarem kupna anteny, a wróciłem z niczym.

Panowie! Co robić? Coś zmodyfikować, kupić?

jezyk403
Wciśnij pomogłem

Wysłany: Sob Mar 18, 2017 11:20 pm   

czy uhf jest zasilany 12v a vhf bez? Pozatym nieciekawie wyglądają te rozgałęźniki jak montowałeś jes xxxx czas temu. Im więcej rozgałęxników tym większe tłumienie itp. Tu można zgadywać ale instalacja powinna być igła. Warunki atmosferyczne robią swoje :)

HansVoralberg

Wysłany: Nie Mar 19, 2017 9:17 am   

1. Z tego co już wiem (i prawdopodobnie jest przyczyną), to każda z tych anten jest UHF.
2. Żadna z nich nie jest zasilana (tego jestem pewien)
3. Instalacje wyglądają jak wyglądają. Poniekąd to wina silikonu, którym zostały "zasilikonowane". Wygląda nieciekawie, ale sprawdza się w 100%. Elementy w środku są nietknięte.

jezyk403
Wciśnij pomogłem

Wysłany: Nie Mar 19, 2017 11:28 am   

niestety obie anteny są przystosowane do odbioru UHF, nie są zalecane do MUX8, stąd masz niestabilny sygnał. Tylko zastosowanie poniższych anten gwarantuje ci poprawny odbiór MUX 8 i będziesz mógł się cieszyć odbiorem nowa tv, czy zoom tv
Polecane anteny dla MUX 8

HansVoralberg

Wysłany: Wto Mar 21, 2017 6:55 am   

MarioPL napisał/a:
Dzieki. A czy taka antena ATZ-4, którą można kupić np na
http://acme.com.pl/antena-dvb-t-atz-4-vhf.html
będzie dobrym rozwiązaniem?
Nie wiem, czy to ten sam producent co ATZ-5?
Na pewnym portalu ;) można kupić taką antenę razem z symetryzatorem (BADMOR) oraz zwrotnicą (AZ-2 /1-12/21-68 firmy KMB).

HansVoralberg

Wysłany: Nie Mar 26, 2017 11:22 am   

Problem rozwiązany.
Została kierunkowa, kupiłem antenę vhf z symetryzatorem + sumator / zwrotnice.
Połączyłem wszystko ładnie. Moc mux 8 ~ 80/100.
Antena:
https://www.eltrox.pl/tv-...yzatorem-f.html

Odpowiedz do tematu