Uwaga!
Przygotowujemy nowe forum, w zupełnie nowej formule!
To forum zostanie zamknięte 1 grudnia 2017 roku!

Forum DVB-T Strona Główna Forum DVB-T
Forum o telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce. Dołącz do dyskusji na naszym forum!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Słaby odbiór mux 1
Autor Wiadomość
carlo-c4

Wysłany: Śro Paź 18, 2017 6:38 pm   Słaby odbiór mux 1

Witam
Proszę o podpowiedz , posiadam nieszczęśliwą słabej jakości antenę Opticum combo AX 1000 , jeszcze się trzyma dlatego nie wyrzucam ale zbliża się zima czyli trudniejsze warunki w których raczej się nie sprawdzi.
Ale do sedna do nadajnika w Chotyczach mam 37 km (mux 1,2 i 3) natomiast do nadajnika Siedlce Błonie 3 km (mux 8 ) także ten mux odbiorę na przysłowiowym drucie :-) . Ale z sygnałem z Chotycz już mam problem bo jak odejmę wzmacniacz przelotowy AMS 103e który wzmacnia o jedyne 12 db mux 1 który nadawany jest jedynie z mocą 20kw zaczynam mieć lekkie na szczęście piksele błedy ale jednak są Z kolei jak dołożę wzmacniacz mux 1 idealnie ale mux 3 którego siła nadawania to aż 100 kW pojawiają się spore przestery i błędy które uniemożliwiają odbiór tych programów .
Co zrobić ? Słabszego wzmacniacza już nie kupię tak aby mieć mniejsze przestery , dlatego myślę aby wymienić antenę na taką o większym zysku albo skuteczniejszą na kanale 36 na którym nadawany jest mux 1 . Ale którą antenę skoro Opticum twierdzi że jego produkt ma zysk już spory bo podobno 18db także ....... ?
Dodam iż sygnał rozdzielam na trzy telewizory rozdzielaczem Badmora dlatego też wymagam dobrego sygnału no i kabla jest też sporo .

TELMOR

Wysłany: Czw Paź 19, 2017 9:51 am   

Tak to jest jak się zastosuje wzmacniacz szerokopasmowy, który jednakowo wzmacnia wszystkie częstotliwości, nie zależnie od ich poziomów.
Do prawidłowego odbioru sygnałów o różnych poziomach (również z różnych anten i kierunków) a później ich zsumowania i dalszej dystrybucji w instalacji służą wielozakresowe wzmacniacze kanałowe:
https://www.telmor.pl/Kat...-wielozakresowe
lub mniejsze masztowe: https://www.telmor.pl/Kat...nalowe-masztowe
Możemy wtedy odpowiednio wyregulować i wyrównać poszczególne sygnały (MUX-y).
Przy ich stosowaniu nie ma potrzeby używania zwrotnic, temat załatwiony jest kompleksowo.

carlo-c4

Wysłany: Sob Paź 21, 2017 10:25 am   

Telmor dzięki za odpowiedź, ale ja widzę problem inaczej . Wg mnie winą nie jest wzmacniacz szerokopasmowy a słaby do dobór kanałów i mocy nadawania w.Nie rozumiem dlaczego nadawca jeden multipleks nadaje z mocą 100kw a drugi z mocą 20kW przecież normalne że ten nadawany z mocą 20kw będzie trudniej dostępny. Nie zrozumiałe to dla mnie jest muxy nadawane są z jednego nadajnika to i mogłyby mieć ta samą siłę sygnału.
Druga sprawa dobór kanału nadawanie kolejne nieporozumienia. Jak sprawdzamy wykresy siły odbioru anten kierunkowych w większości lepiej "zbierają " na krańcu pasma czyli kanały 50-60 . W moim wypadku multipleksy nadawane są te silniejsze na 52 i 56 czyli tam gdzie popularne anteny dobrze sobie radzą , natomiast muz 1 z mocą 20kw nadawany na 36 gdzie wykresy często są w "dole "
Szukam anteny mocniejsze w paśmie uhf niż ten optimum lub wydajniejsze dla 36 kanału.

jezyk403
Wciśnij pomogłem

Wysłany: Wto Lis 14, 2017 6:54 pm   

carlo-c4 napisał/a:
Telmor dzięki za odpowiedź, ale ja widzę problem inaczej . Wg mnie winą nie jest wzmacniacz szerokopasmowy a słaby do dobór kanałów i mocy nadawania w.Nie rozumiem dlaczego nadawca jeden multipleks nadaje z mocą 100kw a drugi z mocą 20kW przecież normalne że ten nadawany z mocą 20kw będzie trudniej dostępny. Nie zrozumiałe to dla mnie jest muxy nadawane są z jednego nadajnika to i mogłyby mieć ta samą siłę sygnału.
Druga sprawa dobór kanału nadawanie kolejne nieporozumienia. Jak sprawdzamy wykresy siły odbioru anten kierunkowych w większości lepiej "zbierają " na krańcu pasma czyli kanały 50-60 . W moim wypadku multipleksy nadawane są te silniejsze na 52 i 56 czyli tam gdzie popularne anteny dobrze sobie radzą , natomiast muz 1 z mocą 20kw nadawany na 36 gdzie wykresy często są w "dole "
Szukam anteny mocniejsze w paśmie uhf niż ten optimum lub wydajniejsze dla 36 kanału.

Pasmo UHF jest słabsze i dlatego musi nadawać z większa mocą, natomiast vhf jest kilka razy silniejszy od uhf wiec jest mniejsza moc ale bardziej skuteczniejsza. W twoim przypadku proponowany jest zestaw dwóch anten by nic nie przesterować.
Antena na UHF zalecana na dalekie odległości.
Antena na VHF zalecana dla MUX 8

carlo-c4

Wysłany: Wto Lis 14, 2017 7:42 pm   

jezyk403, ale ja tu nie wspomniałem o pasmie VHF od niego mam w razie potrzeby antenę vhf 5-elementową . Wyżej pisałem o różnicach w mocach nadawanych multipleksów 1 , 2 i 3 czyli kanały 21-60 .
Wierze iż rozumiesz (skoro proponujesz takową antenę) że pasmo vhf to kanały 5-12 ?
Apropo tematu sprawę rozwiązała antena Televesa V hd , swoją drogą zajebista bardzo dobra jakość wykonania i brak najmniejszych problemów z odbiorem oczywiście pasma UHF nawet bez wzmacniacza i z podziałem na 3 telewizory.

Odpowiedz do tematu