Nadawcy prywatni – Polsat, TVN, TV4, TV Puls i Emitel – największy operator naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej, zakończyli proces podpisywania umów dotyczących drugiego multipleksu. Formalnie są to cztery umowy dwustronne między poszczególnymi nadawcami i Emitelem. W ramach współpracy Emitel zapewni multipleksjację sygnałów, dosył i emisję.Drugi multipleks (MUX2) naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) będzie składał się z ośmiu programów, a zasięg ogólnopolski zyska w lipcu przyszłego roku. Pierwsze nadajniki – Warszawa (PKiN, Raszyn), Poznań, Zielona Góra i Żagań – rozpoczną emisję 30 września.
Negocjacje między stronami ułatwiał fakt, że Emitel doszedł do porozumienia z nadawcami w czerwcu zeszłego roku. Wejście w życie ówczesnej umowy, która dotyczyła multipleksu pierwszego, uniemożliwiły procedury przetargowe TVP SA. Także obecna umowa została przygotowana już na początku września, aby w momencie spełnienia warunków prawno-formalnych dotyczących multipleksu drugiego, strony miały przygotowaną treść porozumienia. Dzięki temu możliwe jest szybkie uruchomienie emisji cyfrowej przez Emitel.
To już druga umowa na operatora technicznego multipleksu podpisana przez Emitel w ostatnich miesiącach. 28 kwietnia br. spółka wygrała przetarg publiczny ogłoszony przez Telewizję Polską SA na uruchomienie trzeciego multipleksu (MUX3) z kanałami TVP.
„Powszechnie dostępna naziemna telewizja cyfrowa nadchodzi coraz większymi krokami. Osiągnięte porozumienie z nadawcami prywatnymi w połączeniu z niedawno podpisaną przez nas umową z TVP, rozpoczyna nowy etap w historii telewizji w Polsce. Dwa multipleksy z 15 programami cyfrowymi dostępnymi naziemnie stają się faktem” – powiedział Przemysław Kurczewski, prezes Emitela.
Decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej MUX2 składać się będzie z programów nadawców prywatnych posiadających ogólnopolską koncesję – Polsat, TVN, Tv Puls i TV4, którzy oprócz obecnych czterech programów uruchomią po jednym programie dodatkowym.
Naziemna telewizja cyfrowa będzie sukcesywnie zastępować sygnał analogowy na terenie całego kraju. Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.