Prawdopodobnie rok 2013 przynieść może sporą rewolucję na konsumenckim rynku satelitarnym. SES poinformowało o pierwszym urządzeniu pracującym w standardzie SAT-IP, które uzyskało certyfikat. Nowy projekt jednego z większych operatorów satelitarnych w Europie zapowiada się przełomowo.
SAT-IP
Zgodnie ze standardem SAT>IP sygnał satelitarny z anteny będzie konwertowany do postaci strumienia IP, dzięki czemu poprzez przewodowe (LAN) lub bezprzewodowe (WiFi) techniki dystrybucji sygnału zaistnieje możliwość niezależnego oglądania programów satelitarnych na takich urządzeniach jak: komputery PC, laptopy, tablety, czy smartphony wyposażone w odpowiednie aplikacje.
Jedną z większych zalet rozwiązania jest całkowite uniezależnienie się od dostępu do Internetu. Pomimo korzystania z techniki IP, cała transmisja odbywa się w sieci lokalnej, nie są generowane więc dodatkowe koszty. Typowa sieć domowa działająca z prędkością 100 Mbit/s pozwoli na jednoczesną transmisję 8 różnych programów w rozdzielczości HD.
Protokół komunikacji klienta z serwerem opracowany został przez: SES, brytyjskie konsorcjum medialne BSkyB oraz duńskich programistów z Craftwork. SAT>IP oparto na istniejących już protokołach internetowych, takich jak: IP, UPnP, RTSP, HTTP uzupełnionych specjalnym rozszerzeniem satelitarnym. Zadbano również o kompatybilność z zyskującym na popularności mechanizmem DLNA.
Jeśli sprawdzą się prognozy twórców standardu SAT>IP, rok 2013 przynieść może sporą rewolucję na konsumenckim rynku satelitarnym. W przypadku, gdy standardem objętych zostanie więcej urządzeń, a ich cena osiągnie poziom akceptowalny przez operatorów platform satelitarnych, należy spodziewać się zmiany trendu w telewizyjnych instalacjach domowych, jeszcze większej integracji telewizji i Internetu oraz w dalszej perspektywie realizacji idei oglądania telewizji „wszędzie i na wszystkim”.
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
- sat ip
- sat ip serwer
- dvb przez ip
- schemat sieci domowej
Fajny bajer ale nie wiem czy będą chciał oglądać mecz na smartfonie. Choć z drugiej strony po co kupować dziecku i telewizor i tuner do pokoju jak może mieć tylko laptopa i oglądać kanały … nawet lepiej, że nie wszystkie – 8 spokojnie wystarczy. ;)
Dobry bajer i udogodnienie.
Chyba to jednak nie tak, można oglądać 8 różnych kanałów HD jednocześnie, na 8 różnych urządzeniach. :)
Też tak myślę jak kolega Gienek napisał wyżej bo inaczej nie byłoby to nic ciekawego :)
Tak Krzywy, sam siebie poprawiłem ;)
Nie wiem czy en pomysl spodoba TV Sat opertorom,”multi room”jest dodatkowo platny.
A ciekawe co wtedy z płaceniem abonamentu od posiadania TV.
Nie ma musu płacenia abonam. tv. kto płaci to musi płacić ten haracz, kto nie płacił nie musi płacić i nikt go nie zmusi… jak narazie, pozdro.
fajna sprawa ale na pewno to będzie miało lagi więc wątpię że sie uda
moim zdaniem jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego :D
To jest tylko usankcjonowanie już istniejących rozwiązań i jedynie teraz operator będzie miał nad przekazem kontrolę. A przesyłanie strumieniowe w lokalnej sieci to w większości domów już prawie standard.
ale to juz dziala od dawna-lekko coprawda inaczej-nazywa sie sharing
md, przeczytaj artykuł jeszcze raz.. W SAT-IP po sieci nie są przesyłane uprawnienia – DW – tylko strumienie video.
Podobnie jest z Dreambox’ami ale one umożliwiają oglądanie tylko jednemu klientowi.