
Odbiór sygnału DVB-T z dwóch nadajników nadających z różnych kierunków jest czasami jedynym sposobem na możliwość oglądania na swoim telewizorze wszystkich kanałów dostępnych w ramach DVB-T. W kilku słowach opiszemy jak wykonać instalację do takiego odbioru.
Zaczniemy może od tego, że najpierw należy ustalić czy odbiór sygnału za pomocą dwóch anten z dwóch różnych kierunków jest niezbędny. Jeżeli sygnał nie jest bardzo słaby czasami zadowalający odbiór można uzyskać kierując antenę „między” nadajniki lub nawet kierując ją na nadajnik, który jest w większej odległości niż ten teoretycznie przeznaczony na nasz obszar.
Jeżeli mamy pewność, że odbiór nie jest możliwy przy użyciu jednej anteny ustawmy ją najpierw na pierwszy nadajnik i sprawdźmy przy pomocy miernika (nawet tego w telewizorze lub tunerze) poziom mocy i jakości sygnału. Analogiczną próbę należy przeprowadzić dla drugiego nadajnika.
Sygnał pochodzący z dwóch różnych nadajników musi być silny i stabilny, jeżeli odbiór jest na granicy to po zastosowaniu pasywnej zwrotnicy lub sumatora sygnał może okazać się zbyt słaby do poprawnego odbioru. Zwrotnice i sumatory pasywne (bez wzmacniacza) jako tzw. element bierne mogą obniżyć poziom sygnału – przeważnie o 3-4 dB.
Odbiór sygnału DVB-T z dwóch nadajników za pomocą dwóch anten
Do połączenia sygnału z dwóch lub większej ilości anten najlepiej zastosować zwrotnicę antenową. Zwrotnice posiadają wejścia do podłączenia anteny na dane pasmo równocześnie tłumiąc sygnały z innych pasm dzięki czemu anteny oddziałują na siebie wzajemnie w minimalnym stopniu. Zwrotnice w zależności od modelu posiadają możliwość podłączenia anten na pasma UHF, VHF analogowego radia FM i cyfrowego DAB+. W przypadku bardzo trudnych warunków odbioru stosuje się również zwrotnice kanałowe, których wejścia zestrojone są tylko na jeden wybrany kanał, dzięki czemu uzyskuje się mniejsze straty oraz wysokie tłumienie pozostałej części pasma.
Kolejnym sposobem na zsumowanie sygnału z dwóch lub więcej anten jest zastosowanie wzmacniacza masztowego ze zwrotnicą. Wzmacniacz taki jako element aktywny nie tylko nie powoduje tłumienia ale może nawet wzmocnić sygnał z anteny.
Jeszcze innym sposobem jest sumator szerokopasmowy. Jest to jednak rozwiązanie najbardziej wymagające ponieważ anteny połączone sumatorem mogą wzajemnie na siebie oddziaływać. Do takiego rozwiązania zaleca się stosowanie takich samych anten najlepiej bez szerokopasmowych wzmacniaczy.
Schemat instalacji antenowej do odbioru sygnału DVB-T z dwóch różnych kierunków (nadajników) oraz radia FM.
Poniższy schemat instalacji przeznaczony jest do odbioru telewizji DVB-T z dwóch różnych kierunków (nadajników) oraz analogowego radia FM. W instalacji wykorzystano dwie anteny na pasmo UHF (odbiór multipleksów 1,2,3) oraz antenę do analogowego radia FM. Sygnał z trzech anten sumuje zwrotnica ZA-111Ms. Zsumowany sygnał zostaje doprowadzony do jednego gniazda RTV, które rozdziela sygnał dla telewizora lub tunera DVB-T i analogowego radia FM.
Do budowy powyższej instalacji potrzebujemy:
2 x Antena telewizji naziemnej pasmo UHF np.
Antena DVB-T 44/21-60 Tri Digit
Antena radiowa FM
SV Total
Zwrotnica antenowa
Zwrotnica ZA-111Ms UHF, FM
Gniazdo RTV
Signal
5 x złącze F nakręcane lub samokompresyjne
Kable przyłączeniowe do telewizora i radia
Schemat instalacji antenowej VHF, UHF (telewizja) i FM (radio)
Podobne rozwiązanie można zastosować przy budowie instalacji do odbioru sygnałów z różnych nadajników dla multipleksów 1,2,3 (antena UHF) i multipleksu 8 (antena VHF).
więcej schematów instalacji antenowych
Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.
Nasz newsletter otrzymuje już 11 000 osób.
Nie przegapisz żadnej ważnej wiadomości.
Podaj swój adres e-mail:
Nigdy nie udostępniamy adresów e-mail naszych czytelników innym firmom. Nie zaśmiecamy skrzynki, newsletter pojawia się średnio raz na dwa tygodnie.
polityka prywatności
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
- sumator antenowy
- dwie anteny do jednego tv
- podłączenie dwóch anten do jednego telewizora
- dwie anteny jeden kabel
- Czy tv naziemna mozna odbierac z dwoch nadajnikow
Zamiast kombinacji z dwoma antenami wystarczy antena dookólna. Ja na tej antenie odbieram sygnał z 5 różnych nadajników (lokalizacji). Najdalszy z nich jest oddalony o 100 km. Antena około 10 metrów nad ziemią. Jakość odbioru bardzo dobra.
Możesz napisać jaka antena dookolna ściąga sygnał że 100km?
Zapewne żadna.
Gdyby antena dookólna sprawdzała się w każdej sytuacji to nie było by potrzeby produkowania anten kierunkowych. Masz pewnie dobre warunki odbioru, więc nie masz z tym problemu. Antena dookólna nigdy nie będzie miała takiego zysku jak antena kierunkowa przez co nie sprawdzi się w miejscach gdzie odbiór sygnału jest utrudniony i potrzebna jest „mocna” antena.
podaj typ anteny kolego
A jak połączyć dwie anteny lub trzy anteny, bo tyle muszę używać, MUX-3 BIAŁYSTOK mam z moc 1,5 kW z nadajnika Makarki, to będzie jedna antena UHF, nie wiem czy z wzmacniacz czy nie, ale z taka moc bez wzmacniacz nie pójdzie chyba nic, druga antena UHF na MUX-1,MUX-2 z ŁOSICE, MUX-1 nadaje stamtąd tylko z 20 kW , tnie mi, bez wzmacniacz i trzecia antena na pion VHF z ŁOSICE i na MUX-8, z moc 10 kW, brak sygnał praktycznie. Znajduje po 40 km. od jednego i drugiego nadajnika w teren leśny, woj.podlaskie. Zamierzam dać jedna antena na Makarki UHF i druga antena wspólna UHF z VHF na jednej z ŁOSICE. Będzie coś odbierać bez cięcia i da to połączyć, bo tak jest nadawane i są cuda………..nic dobrze nie odbiera wszystko tnie……………
A ja mam pytanie zapewne glupie: Czy oba nadajniki beda nadawac te same programy na tych samych czestotliwosciach? Mam telewizor nastrojony w starej lokalizacji, ktory w nowej odbiera tylko 6 programow i to slabo (antena ok. 8 metrow nad ziemia kierunkowa, ze wzmacniaczem). Czy jest mozliwe ze w nowym miejscu musze nakierunkowac antene dosc dokladnie na nowy blizszy nadajnik i dopiero wtedy zrobic nowe szukanie w tv? Bo jak na razie celujac na oko lapie te szesc albo nic. Oba nadajniki sa mniej wiecej w podobnym kierunku, poza tym nie za bardzo jestem pewien jak precyzyjnie wycelowac. Jest sens krecic i robic automatyczne wyszukiwanie w roznych ustawieniach? Przy starym zaprogramowaniu tv chocbym nie wiem ile krecil antena odbieralo tylko tych 6 programow. Nowy nadajnik jest jakies 9 km ode mnie. Z gory dziekuje :)
Czy ten schemat można wykorzystać do odbierania MUX 1,2,3,8 na jednej antenie i MUX 4 na drugiej?
Czy lepsza będzie antena dookólna?
Informacje są interesujące. Ze względu na stan na mój stan faktyczny uprzejmie proszę o doradztwo w sprawie.
Posiadam zainstalowane dwie anteny DVBT ale mam problem ich połączenia aby otrzymać jeden sygnał telewizyjny. W jaki sposób można połączyć te dwie anteny aby wystąpiła najbardziej skuteczny odbiór sygnału oraz wewnątrz budynku dotarcie tego sygnału do dwóch telewizorów? Aktualnie odbieram sygnał z jednej anteny ale został założona dodatkowo antena Dipol płaska i dlatego pytanie jak te dwie anteny ze sobą połączyć.
Z poważaniem
Zieliński Józef
tel. 694310694
Pytanie Pani Józefie jakie to są anteny, bo płaska Dipol nic nikomu nie mówi. Do łączenia sygnału z anten służy zwrotnica https://dvbsklep.pl/pl/c/Zwrotnice-Sumatory/54, a do rozdzielania rozgałęźnik https://dvbsklep.pl/rozgalezniki-antenowe-tv-sat