Od 3 do 5 czerwca 2020 roku zostanie przeprowadzony II etap zmian częstotliwości nadawania programów telewizji naziemnej w ramach cyfrowych multipleksów o numerach 1, 2, 3 i 4. Tym razem zmiany będą dotyczą większego obszaru kraju niż miało to miejsce w marcu.
Nadchodzące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC.
Pierwszy etap refarmingu miał miejsce w nocy z 29 na 30 marca i dotyczył jedynie multipleksu 1 w woj. zachodniopomorskim. Tym razem zmiany zostaną przeprowadzone na znacznie większym obszarze oraz będą dotyczyć aż czterech multipleksów.
Zmiany częstotliwości multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T – etap II
Multipleks 1 (MUX 1)
Poniższa mapa dotyczy obszaru, na którym zostaną wprowadzone zmiany w częstotliwościach nadawania MUX 1.
Multipleks 2 (MUX 2)
Poniższa mapa dotyczy obszaru, na którym zostaną wprowadzone zmiany w częstotliwościach nadawania MUX 2.
Multipleks 3 (MUX 3)
Poniższa mapa dotyczy obszaru, na którym zostaną wprowadzone zmiany w częstotliwościach nadawania MUX 3.
Wykaz nowych częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T po zmianach przeprowadzonych w dniach 3-5 czerwca 2020 r.
Widzowie nie muszą dokonywać żadnych korekt ustawień anten odbiorczych. Jedynym wyjątkiem może być zmiana ustawienia filtrów kanałowych zastosowanych w instalacjach antenowych. Filtry takie występują zazwyczaj jedynie w zbiorczych instalacjach budynkowych.
Po przeprowadzeniu zmian częstotliwości emisji, większość odbiorników telewizyjnych powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów przez odbiorcę. Jest to operacja prosta do przeprowadzenia poprzez menu ustawień odbiornika, z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania.
Proces zmian częstotliwości nadawania niektórych multipleksów DVB-T w Polsce będzie trwać przez dwa lata i zgodnie z harmonogramem zakończy się 30 czerwca 2022 roku. Po tym terminie nastąpi również zmiana emisji nadawanego sygnału z DVB-T na DVB-T2 co może wiązać się dla niektórych odbiorców z wymianą telewizora lub zakupem tunera DVB-T2 jeżeli obecny sprzęt nie jest przystosowany do odbioru DVB-T2/HEVC.
Aktualne parametry stacji nadawczych można sprawdzić na stronie nadawcy – firmy Emitel oraz mapie Emimaps.
Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.
Nasz newsletter otrzymuje już 15 000 osób.
Nie przegapisz żadnej ważnej wiadomości.
Podaj swój adres e-mail:
Nigdy nie udostępniamy adresów e-mail naszych czytelników innym firmom. Nie zaśmiecamy skrzynki, newsletter pojawia się średnio raz na dwa tygodnie.
polityka prywatności
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
- https://telewizja-cyfrowa com/2020/06/zmiany-czestotliwosci-multipleksow-naziemnej-telewizji-cyfrowej-dvb-t-etap-ii/#more-4168
- lista nadajników naziemne telewizji cyfrowej
- dvb t zmiany
To jutro będzie się gorzej dodzwonić się do Emitela niż do ZUSu :D
Autor zapomniał dodać, że zmiana o 30 kanałów wymaga dostosowania anten wąskopasmowych… A to są konkretne pieniądze i jeżeli np. Gdańsk Chwaszczyno zmienia kanał 48 na 22 można to tłumaczyć zwolnieniem zakresu V, ale czym wytłumaczyć w Słupsku zmianę kanału 23 kanałem 48? Dowodzi to naciągactwa i nic więcej!!!
Naucz się matematyki.
Mam takie pytanie.
Lokalizacja: powiat Pultusk. Domek letniskowy.
We wczesniejszych latach dostepne byly poerwsze 3 multipleksy. Teraz dostepny jest tylko mux 8 na kanale 12.
Czy przyczyna braku pozostaluch muksow moze byc zmiana czestotliowosci muksow i zla antena do tych nowych cxestotliwosci?
Nie wiem na jakie pasmo jest antena. Byla montowana jakos w latach 90tych do analogowej tv.
Ktos moze poradzic, jak pomoc?
Kurcze u mnie też nie odbiera. Rozmaiazlam z sasiadami i znajomymi z innych miejscowosci i jest tsk samo.
Mhm, super. I oczywiście nadawany od niedawna (przynajmniej w okolicach Gdańska) w HD TVP Sport już nie jest w HD. Bardzo fajne rozwiązanie. Za to tam gdzie HD jest zbędne jak w przypadku TVP Info pozostało :) No i TVP Kulturka otrzymało HD. Fantastycznie. Brawa.
Łał! Tylko te zmiany wprowadzili już dawno :D
co z polska B Kwidzyn czy sa zmiany ??
W Świnoujściu na Trentowskiego kanału 21 nie odbiera TV po zmianie
w Katowice Kosztowy też zniknął MUX-1, niestety mamy instalację zbiorczą w bloku, gdzie prawdopodobnie jest filtr przeciwzakłóceniowy, który obcina zakres więcej niż 474 MHz
Gliwice Korfantego, podobna sytuacja
Gliwice, ul. Polna. Mam od ponad tygodnia tyko 4 programy mimo ustawień na pilocie. Czasami lepszy odbiór czasami na chwilę dobry. Ogólnie nie da się niczego oglądać poza TVP 1, 2,3 oraz TVP info
Mam takie pytanie.
Lokalizacja: powiat Pultusk. Domek letniskowy.
We wczesniejszych latach dostepne byly poerwsze 3 multipleksy. Teraz dostepny jest tylko mux 8 na kanale 12.
Czy przyczyna braku pozostaluch muksow moze byc zmiana czestotliowosci muksow i zla antena do tych nowych cxestotliwosci?
Nie wiem na jakie pasmo jest antena. Byla montowana jakos w latach 90tych do analogowej tv.
Ktos moze poradzic, jak pomoc?
Po zmianie mam tylko kanały MUX3
Po zmianie nie mam kanałów MUX3
Po zmianach czestotliwosci nadawania kanałów odbiera mi 4 polskie programy (tvp1, tvp2, tvp3 oraz info) na dekoderze THD1000 z polsatu. Kilka razy dawalem szukanie kanałów i nic. Na tej samej antenie po rozdzielaczu sygnału jest nowy telewizor i wszystkie kanały, które wczesniej były nadal są (tvp abc itp..). Problem może być w sprzęcie. Podejrzewam, że jezeli wymienię dekoder na nowy z DVB-T2 to powinno odbierac brakujące kanały.
Po zmianach czestotliwosci nadawania kanałów odbiera mi 4 polskie programy (tvp1, tvp2, tvp3 oraz info) na dekoderze THD1000 z polsatu. Kilka razy dawalem szukanie kanałów i nic. Na tej samej antenie po rozdzielaczu sygnału jest nowy telewizor i wszystkie kanały, które wczesniej były nadal są (tvp abc itp..). Problem może być w sprzęcie. Podejrzewam, że jezeli wymienię dekoder na nowy z DVB-T2 to powinno odbierac brakujące kanały.
Dlaczego po zmianie mam tylko kanały TVP??!! Nie ma ani TVN ani Polsatu… Wroclaw
a w Krakowie mam tvn i polsat a nie mam tvp heh
ja to samo… pod wrocławiem
Po dobrej zmianie tylko mux3 pod wroclawiem
PO-niemieckim volksdeutschu bedziesz miał tylko fure gnoja i smrodu a nie stabilny sygnał.
Wyszukaj od nowa programy w tv
Na chwilę obecną mam podobnie (we Wrocławiu).
Mój telewizor – tak przy wyszukiwaniu automatycznym jak i w trybie wyszukiwania ręcznego – znajduje tylko programy z pakietu MUX3 – na kanale 25 oraz programy z MUX8 – na kanale 6.
ja tak samo!!!
Po zmianach wprowadzających G 5 nie można oglądać programow komercyjnych na terenie zywieczyzny np.przybedza nadawanych że stacji badawczej Skrzyczne Wisla
Mam czteroletni telewizor (był nowy ze sklepu!!) wymieniać z powodu zmian? I znowu dekodery, pudełeczka zasilacze, wtyczki, kable, zasilacze, dwa piloty, przełączanie!!! Przecież kupiłem w PIS PRL – miał to być już tv zgodny i przyszłościowy. I co teraz?? Niech mi przestroją TV do DVB-T2 – nowy firmware. Znowu wydatki!!
Jest na to alternatywa… Oglądanie telewizji za pomocą aplikacji streamingowych np. na Android TV. Będziesz miał święty spokój z wiecznym wyszukiwaniem kanałów, układaniem list lub wymianą sprzętu na nowy co kilka lat ;)
Miałem android TV SONY z górnej półki. Zepsuł się podczas aktualizacji androida 1,5 miesiąca po upływie okresu gwarancji. SONY (tfu!) umywa ręce.
A płacisz chociaż abonament? Bo jak nie, to tak jest kto tanio kupuje ten…..
.
Po zmianie nie mam kanałów MUX3
Po zmianie mam problem z odbiorem MUX-1 ze Skrzycznego – jakość zbyt niska. Pozostałe mimo zmian po ponownym wyszukaniu działają. Ktoś ma podobnie ?
Tak. Mi Skrzyczne w ogóle nie odbiera, a wcześniej elegancko odbierało. Odbiera mi tylko tv pis z góry żar gdzie nie zmieniono częstotliwości. Infolinia emitela twierdzi, że nie trzeba zmieniać ustawień antenty …
Wygląda tak, jakby nie nadawali z pełną mocą, ponieważ inne muxy odbieram bez problemu. Odbieram sygnał ze Skrzycznego w Gliwicach (74km) – niestety kierunek na Katowice mam całkowicie zasłonięty. Jest jeszcze jedna opcja – antena na niskich częstotliwościach czyli 474MHz kanał 21 (MUX-1) nie ma tak dużego zysku jak na wyższych, na których nadają MUX-2 i 3. Antena to AX1000.
Chyba miałem rację z tą mocą – dzisiaj już dużo lepiej, prawie idealnie. Siła 97%, jakość przeważnie 100% , ale czasem pływa i potrafi spaść do 70%, ale korekcja błędów na razie sobie z tym radzi.
Ja nie mam np tvn po no niby tego nue oglądam no ale to nie znaczy ze tego ma nie byc
Hej !!!!!! No niestety , jak zwykle Polska kilka lat temu kupiła przestarzały system nadawania . Kto wtedy był przy sterach ?????
Też u mnie nie działa Polsat ani tvn, tylko 1,2,3
U mnie to samo mimo ponownego wyszukania kanałów
We Wrocławiu blisko dworca głównego brak muX 1
Wojkowice obok Będzina, mam nowoczesny tv i nie mam Polsatu, tvn, tvn7, tv4,puls, puls 2, czemu nie ma?
Kraków: Rondo Matecznego – tylko 1,2,3
Dobrze by było, gdyby autor tekstu do tego fragmentu zdania: „Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G)” napisał dokładnie, które instytucje UE tego wymagają, bo jak widać po komentarzach, to niektórym niestety, trzeba tłumaczyć jak małym dzieciom a pisząc prościej, jak przysłowiowej krowie na rowie i że to nie jest wymysł, tego czy innego państwa.
Więc dodam za autora tekstu: Zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej wynika z Decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej.
Dobrze by było, gdyby autor tekstu do tego fragmentu zdania: „Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G)” napisał dokładnie, które instytucje UE tego wymagają, bo jak widać po komentarzach, to niektórym niestety, trzeba tłumaczyć jak małym dzieciom a pisząc prościej, jak przysłowiowej krowie na rowie i że to nie jest wymysł, tego czy innego państwa.
w Szczecinie straciłam Polsat, TVN i Puls, Eska TV itp
Po kolejnym ustawieniu kanałów pojawiły się tylko TVP i jakieś TV Okazje, biznes, jakieś cuda.
Co z tym zrobić?
A mi to rybka
Hehe. Mam to w głebokim poważaniu. Nie mam telewizora bo nie oglądam spotów reklamowo propagandowych.
Mądre podejscie, bo tvp tylko dziala.
Bardzo fajne te zmiany, ciekawe tylko ile ludzi ma odbiorniki TV bez obsługi DVB-T2? Znowu kilka korporacji zarobi, a pytanie czy ta zmiana jest konieczna? Pewnie nie, jak wiele innych rzeczy nie wymaga a robi się to celowo, żeby ludzie nie mieli TV 20 lat tylko maks 4-5. Gnój nic więcej z tym DVB-T.
Witam mieszkam w Gliwicach Sosnicy i przed zmiana mialem Mux 1,2,3 . Teraz pozmianie niby na lepsze nie ma Mux 1. Mozna wyszukiwac automatycznie i recznie i nic. Mam pytanie czy te zmiany sa po to by cos spieprzyc czy polepszyc czy firma ktora tym sie zajmuje kontroluje to czy te speudo udogodnienia sa tylko dla tej firmy. Tak ulepszyli ze nici z mux 1 czy ktos nad tym panuje
We Wrocławiu MUX1 na 46 kanale praktycznie nie działa. Tragedia. Czasami coś widać na ekranie ale ciągle znika.
Dokladnie tak, dziala na 25 kanale, ale takiego nie s wykazie. H…..j wie o co chodzi w tym kraju, wazne ze tvp dziala, reszta to chyba s kosmosie dziala.
Te dzikusy dziale coś mktaja z tą częstotliwością potwierdzam Kraków ma problem raz mam 30 kanałów a raz 22. Barany
Kiedy mux 1 we Wroclawiu ?
o ile jestem elektronikiem i deikserem satelitarnym, to nie ma rzetelnych i wystarczających informacji na ten temat. Znana siec telefonii 5 G zabrała wysokie kanały telewizyjne i wymaga to przestrojenia. Nieprawdą jest, że odbiorniki to zrobią, byłby burdel, czy że są jakieś starsze. Chyba lepsze. Wyszukiwanie automatyczne powinno wyszukać kanały, ale nie wiem, jakie problemy indywidualnie występują. Lokalizacja NIE uwzględnia sąsiadujących budynków, wysokości anteny itp. W średniej lokalizacji wystarczy mała antena na balkonie pierwszego pietra, ale nie na parterze. Często może być wymagane skasowanie starych kanałów(odbiornik wcześniej byłby złośliwy) i zweryfikowanie, że wybrane automatycznie odpowiadają nam. Ja na przykład zwracam uwagę na miasto i chcę odbierać lokalne programy z kilku miast
I znowu PIS nas wydymal, tvp pis jest w calej okazalosci, reszty nie ma. Czy wiecznie musza cos kombinowac w tym kraju.
Zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej wynika z Decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Pretensje tam kierować. Dla przypomnienia, zdecydowaną większość w tych dwóch instytucjach unijnych ma Lewica szeroko pojmowana, Liberałowie i Zieloni. Do nich z żalami i pretensjami. Z pretensjami w komentarzach do rządzących z którejkolwiek opcji by nie byli, to nie u nas w kraju, bo nawet to już nie jest strzał przysłowiową kulą w płot, tylko obok płotu.
jak czytasz od początku to powinieneś wiedzieć że to nie PIS
W Głogowie -dolnośląskie odbierałem MuX 2 i 3 z trzech nadajników na szerokopasmowej antenie z odległości 40 do 100 km, teraz tylko MUX 1 z TVP bo mam 1 km do nadajnika -dobra zmiana
mieszkam koło Słupska i żadnego odbioru, czarny ekran pomimo różnych prób odzyskania tych podstawowych. Zadowolona z tego nie jestem wychodzi na to, że muszę kupić telewizor i dekoder
To jest odpowiedź (za autora tekstu napisana) dla tych co wyskakują z pretensjami w komentarzach do rządzących z którejkolwiek opcji by nie byli. Może zrozumieją, dotrze do nich jeśli potrafią chociaż to pojąć, komu powinni za to podziękować. Dodam że to kierunek na zachód Europy a więc w skrócie: Zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej wynika z Decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej.
Nie wierzący, niech sobie sami sprawdzą u źródeł.
Zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej wynika z Decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej.
To powinno być napisane w tekście Autora, by nie było niedomówień i niedopowiedzeń, kto jest za to wszystko (bałagan) odpowiedzialny.
Zabrze , nie ma multi1 , nie wiedzą , nie mówią nic , obchodzi to w ogóle kogo ?
U mnie nie działa MUX 1 wszystkie kanały. Strojenie nie pomaga. Kanał 29 Opole
jak czytasz od początku to powinieneś wiedzieć że to nie PIS
Mam pytanie co się dzieje że wogule nie odbiera tv tj ani obrazu ani dźwięku. TV mam nowy więc dekoder jest mi nie potrzebny.1-10-2020
Może problem z anteną :)
Raczej nie a wiesz czy mają jakąś awarię?
Systemy nadawcze są często zdublowane – im się nie zdarzają takie awarie.
U mnie w domu jeden telewizor idzie krystalicznie, na dwóch jest pikselioza oraz brak dzwięku
Czyli został przekroczony minimalny poziom sygnału jaki może być poprawnie zdekodowany. Remedium to albo lepsza antena, albo zastosowanie aktywnego rozgałęźnika jeżeli obecny jest pasywny. https://dvbsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-antenowy-wewnetrzny-z-zasilaczem-AWS-1243/540
Dzięki za pomoc, wymiana anteny pomogła, wybrałem model i na razie sprawuje się bez zarzutu. https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizja-dvb-t-i-satelitarna/anteny/antena-wielokierunkowa-golden-line-ant360
Jaka jest najlepsza antena pasywna? odległość od masztu to około 30km
https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipol-28-polaryzacja-v-h