Na rynku tunerów DVB-T2 oprócz najprostszych modeli dostępne są również takie z możliwością podłączenia do internetu. Najczęściej są to urządzenia z HbbTV ale bez funkcji Smart TV, lub ze Smart TV ale bez HbbTV. Jaki tuner wybrać?
Tuner Smart TV
Tunerem ze Smart TV nazywamy tuner jaki daje możliwość podłączenia do internetu za pomocą WiFi lub kabla LAN i możliwość instalowania aplikacji od dostawców treści wideo, lub innych aplikacji przeznaczonych do obsługi na telewizorze za pomocą pilota.
Smart TV implementowane jest obecnie w bardzo wielu nowych telewizorach tworząc z nich już nie tylko urządzenia do oglądania telewizji naziemnej czy satelitarnej. Telewizory czy tunery Smart TV mają bardziej przypominać „wszystkomające” smartfony, by tak jak one oferować wiele możliwości i oglądać to na co mamy właśnie ochotę, a nie jedynie to co właśnie „pokazują” w telewizji.
Producenci stosują albo swoje systemy operacyjne i aplikacje (jak np. Samsung, LG) lub korzystają z rozwiązań cyfrowego potentata jakim jest Google instalując w swoich odbiornikach system Android TV lub Google TV.
Posiadanie systemu Smart TV w telewizorze czy tunerze daje nam możliwość instalowania aplikacji (analogicznie jak w smartfonie), korzystania z usług innych firm i dostępu do ich zasobów.
Przykładowo na Android TV możemy zainstalować aplikacje wideo:
YouTube
Player
TVP VOD
Canal+ OnLine
HBO Max
Netflix
Amazon Prime
CDA
Pilot WP
Viaplay
Urządzenie Smart TV możemy wykorzystać również jako odbiornik radiowy instalując aplikację do odbioru radia. W tym wypadku stacji radiowych nie będziemy odbierać przez antenę, a również przez internet. Możemy mieć dostęp nie tylko do stacji jak RMF, radio Zet, Złote Przeboje itp. ale również do popularnych rozgłośni dostępnych jedynie przez internet jak Radio 357, RMF 24, czy Radio Nowy Świat.
To nadal nie wszystko. Dzięki Smart TV i aplikacjom połączymy się z serwisami muzycznymi jak np. Spotify, Tidal albo podglądniemy obraz na żywo w różnych zakątkach Polski dzięki aplikacji WebCamera. Możliwości są bardzo duże. Trzeba jedynie pamiętać, że nie zainstalujemy każdej aplikacji znanej ze swojego smartfona. Mimo, że pobieramy je również z Google Play to są to aplikacje napisane pod systemy Smart TV, a nie smartfony.
Tuner HbbTV
System telewizji hybrydowej HbbTV łączącej telewizję tradycyjną z dodatkowymi treściami dostępnymi przez internet powstał w 2009 roku. Początkowo miał być czymś co zastąpi już wtedy archaiczną telegazetę. Do wybranych programów miały być dołączane dodatkowe treści jakie widzowie będą mogli zobaczyć po wciśnięciu przycisku na pilocie lub oglądać alternatywy przekaz wideo np. ujęcia z innej kamery z jakiegoś wydarzenia.
Nadawcy korzystający z HbbTV podążając za trendami tzw. „wideo na żądanie” postawili na tworzenie serwisów gdzie w łatwy sposób, w każdej chwili można obejrzeć dodatkowe materiały wideo albo zobaczyć serial, czy program w dowolnie wybranym momencie.
HbbTV pojawia się na liście kanałów w tunerze czy telewizorze jak zwykły kanał. Najpierw pojawia się plansza informacyjna wyświetlana również na sprzęcie jaki nie ma dostępu do HbbTV, a jeżeli nasze urządzenie ma HbbTV łączymy się z serwisem i nawigujemy za pomocą pilota po menu wybierając to co chcemy oglądać.
Nadawcy zachęcają nas również do skorzystania z ich serwisów HbbTV przez wyświetlanie reklamy na jednym ze swoich kanałów z informacją, że np. poprzez wciśnięcie czerwonego przycisku na pilocie zostaniemy połączeni z reklamowaną treścią.
Obecnie serwisy HbbTV jakie są oferowane w naziemnej telewizji cyfrowej to:
TVP Go – filmy, seriale, programy TVP oraz kanały niedostępne w DVB-T2
Polsat Go – filmy, programy, seriale znane z anten kanałów należących do Polsatu
CDA – serwis z filmami
EmiTV – bardziej rozbudowany elektroniczny przewodnik po programach (EPG)
EmiRadio – serwis z kilkunastoma stacjami radiowymi min. RMF FM, Zet, Jedynka, Trójka.
Legia TV – serwis z materiałami wideo dotyczącymi klubu Legia Warszawa
Najbardziej rozbudowany serwis oferuje TVP gdzie mamy możliwość oglądać on-line kanały TVP oraz TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2 i ukraiński kanał UA1 oraz TVP 3 z wszystkich ośrodków regionalnych. Każdy z kanałów ma zapisaną historię dzięki czemu możemy cofnąć się, aż o 7 dni i zobaczyć dowolny nadany już program. Dodatkowo TVP GO oferuje przedstawienie aktualnej pogody „na żywo” z wybranej stacji pomiarowej z dokładanymi danymi, prognozę pogody na kilka dni i regionalny system ostrzegania.
Czy lepiej kupić tuner Smart TV lub HbbTV czy nowy telewizor ?
Posiadając telewizor bez dostępu do internetu możemy go unowocześnić kupując tuner Smart TV lub HbbTV. Jeżeli nasz telewizor ma wbudowany tuner zgodny z obecnym standardem telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, ale nie ma on dostępu do treści dostępnych w internecie można kupić jedynie przystawkę np. z Android TV.
Przystawki tego typu to np.
Strong Leap S1
Canal+ Box
Next 4K
W przypadku gdy posiadamy bardzo dobry telewizor sprzed kliku lat bez tunera DVB-T2/HEVC, możemy kupić tuner DVB-T2 ze Smart TV lub HbbTV.
Tuner DVB-T2/HEVC z systemem Android TV np.
Mascom MC A102T/C
Tuner DVB-T2/HEVC z HbbTV
Opticum T-Box
Plusy i minusy tunerów DVB-T2 Smart TV i HbbTV
HbbTV
+ prosty dostęp do treści
+ nie trzeba instalować aplikacji
+ łatwa nawigacja
+ TVP Go z kanałami linearnymi TVP (TVP ABC 2, TVP Kultura 2 itp.)
– nie możemy korzystać z innych serwisów jak np. YouTube, Canal+, Player
Smart TV
+ możliwość instalowania aplikacji do serwisów jak YouTube, Canal+, Player
+ aplikacje z muzyką, pogodą, gry
– obecnie w serwisie TVP VOD nie mamy dostępu do kanałów TVP „na żywo” takich jakie oferuje TVP Go w HbbTV.
Podsumowując. Tuner DVB-T2 z HbbTV będzie dobry wyborem dla osób jaki chcą mieć dostęp do kanałów telewizji naziemnej i zadowolą się dodatkowymi materiałami głównie od Telewizji Polsat oraz ofertą TVP wraz z kanałami linearnymi (TVP ABC 2, TVP Kultura 2 itd). Brak konieczności instalowania aplikacji maksymalnie upraszcza obsługę.
Tuner Smart TV daje maksimum możliwości. Poszerzenie możliwości jest bardzo duże wystarczy pobrać interesujące nas aplikacje z Google Play i mamy dostęp e do popularnych serwisów jak YouTube, Netflix, czy Amazon Prime, Player ale również do aplikacje do słuchania radia, przeglądania kamer internetowych, treningów czy gier. Obecnie na w aplikacji TVP VOD nie ma oferty kanałów „na żywo”.
Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.
Nasz newsletter otrzymuje już 15 000 osób.
Nie przegapisz żadnej ważnej wiadomości.
Podaj swój adres e-mail:
Nigdy nie udostępniamy adresów e-mail naszych czytelników innym firmom. Nie zaśmiecamy skrzynki, newsletter pojawia się średnio raz na dwa tygodnie.
polityka prywatności
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
- https://telewizja-cyfrowa com/2023/05/tuner-dvb-t2-z-hbbtv-czy-smart-tv/
HbbTV nie był chyba nikt w Polsce zainteresowany do momentu wprowadzenia wymogu posiadania tej funkcji w tunerach DVB-T2 z możliwością podłączenia do internetu. Zapis w rozporządzeniu zapewne wymyśliło TVP jakie miało w planach wprowadzenie swoich firmowych tunerów jakie zapewne były by dotowane przez Państwo i stałyby się atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. A wtedy najlepiej działały by na nich tylko kanały TVP, tak by przypadkiem nie oglądać za dużo informacji z innych źródeł i być poddanym praniu mózgu przez propagandę. Niestety kryzys pandemiczny pokrzyżował plany i tuner nie został wprowadzony na rynek.
Brednie wypisujesz. Każdy nadawca może nadawać swoje programy w HbbTV i umieścić tam swoją aplikację. Wiec niby jak TVP by ograniczyło dostęp do informacji?
jak wiesz bzdury w internetowej przestrzeni są ostatnio na topie. To koszmar prosto z komunizmu
Tak, każdy może umieścić. Tylko jeżeli TVP stworzyła by swój tuner DVB-T2 to po pierwsze wrzuciłaby pewnie całą swoją ofertę na pierwsze pozycje listy (lex pilot), a jakoś przypadkowo inne serwisy HbbTV mogłyby nie działać, a powód by się znalazł np. problemy techniczne – pracujemy nad tym. Nie było by to możliwe? A jak to jest możliwe, że TVP nadal jest dostępna w DVB-T, a inne stacje musiały zmienić system na DVB-T2? Wszyscy są równi ale niektórzy są równiejsi. Dodatkowo TVP dofinansowałby zakup tunerów… ale tylko swoich.